Adwokat – Jakie cechy powinien posiadać?

Adwokat – czym powinien się charakteryzować?

Adwokat to przede wszystkim osoba, którą powinno się darzyć zaufaniem oraz szczerością ze swej strony. Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to takie łatwe. Istnieje jednak kilka cech, które odgrywają bardzo ważną rolę w poszukiwaniu idealnego prawnika niezależnie od miejsca – czy będzie to mała wieś Bystra czy też większe miasto niczym Olsztyn. Poniżej podpowiadamy, na które z nich zwrócić szczególną uwagę.

Rzetelność i odpowiednie kompetencje

Zaczynając poszukiwania, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy prawnik specjalizuje się na przykład w rozwodach czy prawie karnym. Prawo jest dyscypliną bardzo rozległą, co daje możliwość wyspecjalizowania się w jego jednej, konkretnej dziedzinie i skupianie się tylko i wyłącznie na niej. Ponadto, prawo jest pełne niuansów i zawiłości, które są możliwe do opanowania tylko dzięki doświadczeniu. Warto zatem, przed udaniem się po poradę prawną, przejrzeć najpierw ogłoszenia i opinie w internecie, aby wstępnie zorientować się, jakimi sprawami zajmuje się prawnik, którego chcemy poprosić o pomoc.

Szczególnie przydatne okazują się opinie innych użytkowników, gdyż dzięki nim znajdziemy osoby, które być może miały ten sam problem i mogą doradzić, do kogo w tej sytuacji się udać. Zdecydowanie należy ograniczyć zaufanie do prawników, którzy uważają, że są dobrzy w każdej dziedzinie a prawo nie ma przed nimi tajemnic. Niestety, jest to niemożliwe. Wiele informacji znajdziemy na stronie internetowej.

Dyskrecja

Prawnicy są objęci tajemnicą zawodową przed sądem i innymi instytucjami państwowymi. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta – z reguły udajemy się do nich z problemami, których się wstydzimy, które chcemy zachować w tajemnicy przed światem. Dzięki temu, każdy klient ma gwarancję, że wszystko, co powie, pozostanie pomiędzy nim a jego prawnikiem oraz, że sam będzie mógł zadecydować, co zostanie ujawnione. Dzięki temu znacznie wzrasta zaufanie pomiędzy adwokatem a pokrzywdzonym, co ma wpływ na dalszą pracę.

Lojalność

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że w niektórych przypadkach bardzo ciężko być obiektywnym. Niestety, adwokat nie może pozwolić sobie na takie rozważania. Jego zadaniem jest działanie zawsze na korzyść klienta i podejmowanie wszelkich działań podporządkowanych ochronie jego praw. Można wręcz stwierdzić, że na krótki czas to właśnie klient staje się dla prawnika najważniejszy i wszystko powinno kręcić się wokół niego.

Profesjonalizm

Określenie to odnosi się również do całkowitej niezależności działania. Prawnik nie może poddawać się wpływom osób trzecich i musi mieć pełną swobodę działania, które nie może być ograniczane na przykład przez sąsiada klienta, władze miasta Olsztyn czy polityków wagi państwowej. Nie ma znaczenia, czy są to osoby prywatne, czy instytucje – do zadań pełnomocnika prawnego należy słuchanie tylko i wyłącznie poleceń klienta. Tego rodzaju niezależność również ma za zadanie zapewnić klientowi poczucie bezpieczeństwa i wzbudzić w nim większe pokłady zaufania w stosunku do prawnika.

Otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów

W zawodzie adwokata nie ma miejsca na nieśmiałość i utrudnione kontakty międzyludzkie. Dobry adwokat powinien potrafić dogadać się praktycznie z każdym. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie klientów, ale również świadków, mediatorów, detektywów czy pracowników administracji sądowej. Nieważne, czy jest to urzędnik z miasta Olsztyn, czy sklepikarka z okolicznej wsi – prawnik musi znaleźć wspólny język z każdym z nich.

Praktycyzm

Działanie prawnika nie powinno być chaotyczne i słabo ukierunkowane. Wręcz przeciwnie, powinno być nastawione na konkretny cel. Prawnik z kolei, powinien robić wszystko, aby cel te osiągnąć możliwie jak najszybciej. Ponadto proces ten powinien odbywać się przy udziale jak najmniejszej ilości strat finansowych oraz emocjonalnych. Nie należy również zapominać o kliencie, który przez cały czas toczenia procesu powinien mieć poczucie, że ktoś działa z myślą o nim i wierzy we wspólny sukces.